Klubiõhtu „Donald Trump“
- 30. märtsil käis EÜS Põhjala Tallinna koondises rääkimas endine ERRi USA korrespondent Lauri Tankler intrigeerival ja aktuaalselt teemal „Donald Trump“. Et istuma mahtuda, oli vaja lisatoole ridade vahele paigutada.
Vaatamata sellele, et nii palju inimesi kuulama oli tulnud, suutis Tankler publikut kaasata vestlusesse ja juhtis kogu aeg arutelu käiku. Karismaatilise isiksusena oskas ta hästi ja kaasahaaravalt rääkida. Millest siis täpsemalt räägiti? Lauri alustas kõige pealt endast. Kui enesetutvustus tehtud oli, siis ta rääkis sellest, kuidas Trump üldse poliitikamaastikule jõudis. Oli huvitav teada saada, et esimene laiemat tähelepanu pälvinud Trumpi samm poliitikas oli Barack Obama sünnitunnistuse kahtluse alla seadmine 2010. aastal. Sellega tahtis ta näidata, et võitleb „põliste“ ameeriklaste eest. Hiljem kui Euroopas erinevad terrorirünnakud toimusid, siis ta pälvis kõlapinda üleskutsega keelata moslemitel Ameerikasse tulla, millest sai ka üks tema valimiskampaania sõnumeid.
Eelmisel aastal toimunud valimiste osas rõhutas esineja, et absoluutprotsentides võitis 3 miljoni häälega valimised Hillary Clinton, kuid presidendiks sai Trump tänu USA-s kehtivale valijameeste süsteemile, mille tõttu erinevate osariikide häälte kaalukus on erinev.
Aruteluks kerkisid Trumpi head ja halvad otsused. Kõiki tegevusi, mis ta valimiskampaania ajal lubas, on ta asunud ellu viima. Nii Mehhiko piirile müüri ehitamise, moslemite riiki rändamise keelustamise kui teiste lubaduste osas on ta kirjutanud alla mingisugusele korraldusele. Sellega lükkab ta endalt osavalt vastutuse ära, sest kui erinevad institutsioonid – ülemkohus, senat – ütlevad, et nende korralduste täitmine ei ole võimalik, on seaduse vastane või ei leidu raha, siis Donald Trump saab öelda, et tema üritas oma lubadust täita, aga teised rikkusid ta plaanid ära.
Nagu klubiõhtutel kombeks, liiguti peale ametlikumat osa kõrvaltuppa vabamas vormis teema üle arutama, kus jutuainet jätkus veel kauaks.